Najbolj hipster predel, ki sva ga našla, je gotovo Sternschanze v okrožju Karolinenviertel. Tu se nahajajo vse mogoče trgovinice s konceptom in lokalčki z dušo, kjer sva v zavetju dreves ali simpatičnih interierjev z užitkom popila prvo jutranjo kavo, domačini pa prvo jutranje pivo (resno, tudi ženske povsem neobremenjeno pijejo pivo ob devetih zjutraj sredi delovnega tedna). Čeprav se zdi, da so zadnje čase že vse trgovine s konceptom po Evropi enake, sva v Hamburgu našla kar nekaj zelo unikatnih z ogromno izbiro, ki je drugje še nisva opazila. Všeč nama je bilo tudi, da so praktično vse trgovinice, pa naj prodajajo obleke, torbice, kozmetiko, knjige, modelčke letal, ure ali čevlje, polne zelenja. Skoraj nikjer ni manjkal kakšen fikus, kaktus in obvezna monstera. Vejice in stebla pa so ponekod uporabili celo kot obešalnike za nakit in podobne izdelke. Plus točke za izvirnost! Ob U-bahn postaji Sternschanze se razprostira tudi lušten park, na drugi strani pa se začne že hamburški velesejem in nasproti njega Planten un Blomen, o katerem sva se že razpisala
Sternschanze nama je bil še bližje, ker sva tam tudi spala in to v hotelu Superbude, ki prav pooseblja duh svojega okoliša. Notranjost ogromne meščanske stavbe so povsem prenovili in jo domiselno opremili skoraj izključno iz recikliranih materialov in predmetov. Vsak dan sva opazila kakšno novo stvar, steno iz praznih plastenk, in steno oblečeno v kavbojke, samokolnice spremenjene v stole, luknje sredi miz s teglčkom za rože. Prav nič niso škodili vzdušju tudi vsak dan sveži šopki travniškega in gojenega cvetja iz okolice. Skoraj vsak večer so popestrili z nastopom mladih glasbenikov, v hotelu pa deluje tudi manjši rock klub. Največja zmaga za naju je bil samopostrežni zajtrk z zares obilno ponudbo in pekačem za vaflje, ki sva ga s posebnim veseljem zlorabljala iz dneva v dan. Zraven pa sva si lahko postregla še z vsemi drugimi možnimi jedmi, kavo, čajem, sveže stisnjenimi sokovi in vodo, v kateri se je namakalo narezano sadje. Sratka Superbude naju je čisto sezul in ga močno priporočava!
Južno od Sternschanze in Karolinenviertla pa se vse do obale razprostira najbolj zloglasno in legendarno hamburško okrožje St. Pauli. Ne gre zgolj za turistično past, ampak za dejansko jedro alternativne in zabavne scene Hamburga, ki je za mesto tako značilno in pomembno, da boste v trgovinah s spominki povsod našli celo več majic in skodelic z lobanjami in napisom St. Pauli, kot tistih z napisom Hamburg. To je del mesta, ki je bil vedno bolj svoboden od ostalih, kjer je bilo dovoljeno več, kot drugod. Tukaj so se nekdaj zbirali in zabavali mornarji med obiskom mesta, zadnja desetletja pa predvsem turisti in svobodomiselni domačini, ki obiskujejo številna gledališča, mjuzikle, rock bare in glavno atrakcijo Reeperbahn, ki je glavni nemški red light district. Na povprečen večer se boste po tej ulici, polni striptiz klubov in še česa drugega, komaj premikali v gneči. Prav nič čudnega pa ne bo, če boste med striptizetami in drag queeni opazili tudi dedke in babice, bolj zgodaj zvečer pa celo otroke. Povprečnemu obiskovalci se bo Reeperbahn z okoliškimi ulicami zdel vseeno bolj zbirališče sumljive družbe, beračev, mrtvo pijanih motoristov in kupov smeti po tleh, med številnimi picerijami in kebabi. Takšnega smrada in umazanije res ne boste našli nikjer drugje v Hamburgu. Je pa vsekakor sprehod skozi to okrožje obvezen že zaradi kulturnega šoka, ki ga boste doživeli, ko se boste iz urejenih ulic, polnih uglajenih ljudi, naenkrat znašli v mestu razvrata, kjer se odprejo prav vsi ventili sicer natančnih in delavnih Nemcev.
Na zadnji deževen dan sva se v kislem vremenu odpravila raziskat še en značilen del mesta - Altono. Altona je bila do leta 1938 samostojno mesto, do leta 1864 pa celo pod Dansko upravo. Tudi njen zahodni del, Ottensen je ustanovil danski kralj. Zato tukaj najdemo posebno mestno jedro in vso mestno infrastrukturo, ki danes, ko je Altona del Hamburga, ni več pomembna. Zaradi dežja sva se bolj zadrževala po notranjih prostorih in naredila zgolj kratek obhod, brez fotografiranja. Tudi sicer nisva bila ravno navdušena nad videnim (čeprav je za to lahko krivo vreme), saj sva dobila vtis, da so sicer luštne ulice s starimi in lepimi zgradbami, danes predvsem polne manjših trgovin in večjih nakupovalnih centrov. Sredi mesta sva tako našla celo Ikeo, ki se ponavadi skriva na obvoznicah in ob avtocestnih priključkih daleč od mestnih jeder. Prepričana sva, da je tudi Altona vredna obiska na sončen dan, Ottensen pa nekateri hvalijo celo kot nemški Pariz zaradi številnih podobnih zgradb in kavarn.
Za konec sva pripravila še nekaj nasvetov za obisk Hamburga, ki jih morda še nisva omenila v prejšnjih zapisih.
Kdaj?
Za koliko časa?
Kako v Hamburg?
Kje spati?
Kot v vsakem večjem mestu, se tudi v Hamburgu za vsak žep najde možnost. Od ugodnih skupnih ležišč v hostlih in Airbnb-jev, do luksuznih in dragih hotelov. Za tisto srednjo pot pa se nama zdi Superbude hotel in hostel, v katerem sva spala midva, najboljša izbira. Malenkost višjo ceno upravičijo s super opremo, ustrežljivostjo in izvrstnim vzdušjem ter še boljšim zajtrkom, ki je vključen v nočitev.
V sodelovanju s Come to Hamburg
Objavite komentar